ALLIANZ ŠUMPERK

Umění předvídat i nepředvídatelné

Allianz odhalila od ledna do března podvody za téměř 31 milionů korun

Praha, 17. dubna 2013; Allianz pojišťovna za letošní první čtvrtletí zachránila téměř 31 milionů korun, podobně jako ve stejném období roku 2012. Detektivové pojišťovny však odhalili 642 případů, zatímco ve srovnatelném období loňského roku to bylo „pouze“ 382 případů. V počtu podvodníků letos suverénně vede hlavní město Praha, na druhém místě je její okolí – střední Čechy. Naopak na druhém konci žebříčku je tradičně Vysočina a tentokrát ji „doprovodil“ Karlovarský kraj. Pozoruhodné je, že neexistuje žádný region v republice, v němž by počet podvodů, nebo pokusů o ně meziročně nestoupl. 

Oproti srovnatelnému období loňského roku se počet odhalených případů téměř násobně navýšil, přestože zachráněná hodnota zůstala téměř neměnná. „Z tohoto srovnání je patrné, že průměrná částka na jeden podvod výrazně poklesla a některým „podvodníkům“ stojí za to přilepšit si na úkor pojišťovny, byť jen o několik tisíc korun,“ uvádí Maya Mašková, vedoucí úseku interního auditu a vyšetřování Allianz pojišťovny.

 

V podvodech stále převažují nadhodnocené dopravní nehody nebo takové karamboly, které se sice staly, ale jinak. Typickými škodami jsou drobné nehody na parkovištích nebo jiné „ťukance“, jejichž opravu nepojištění motoristé nechtějí hradit ze svého, a tak hledají viníka mezi kamarády, nejčastěji provozovateli služebních vozidel. „Při likvidaci se pak odhalí, že nehoda se tak, jak ji popisují její účastníci, stát rozhodně nemohla. Takové případy se množí, což dokazuje i letošní statistika – více případů, za méně peněz,“ vysvětluje šéf vyšetřovatelů Allianz pojišťovny Vlastimil Pršal.

 

Čím dál častěji se v podezřelých pojistných událostech objevují také škody z pojištění domácností a nemovitostí. Likvidace nemocenského pojištění Allianz zachytila také účelově nahlášené škody z pojištění denní dávky v době pracovní neschopnosti. Zejména podnikatelé ze stavebnictví si uzavírají tato pojištění a v zimě, kdy nemají práci, uplatňují nejrůznější fingované nemoci a úrazy. Velmi podezřelým jevem je, že pojištění jsou uzavírána v relativně krátké době před čerpáním prvního plnění a na vysoké částky, například 1000 Kč na den.

 

Proč se počet pojistných podvodů stále množí? Je to zejména proto, že společnost nebere pojistný podvod jako něco zavrženíhodného a klienti často ani netuší, že tento trestný čin zvyšuje ve svém důsledku sazby pojistného. A přestože to na první pohled nevypadá, i u pojistných podvodů oběť existuje a kromě pojistitele jí je každý poctivý klient.

 

Allianz pojišťovna navýšila za celý rok 2012 hodnotu uchráněných financí o 8 milionů na celkovou částku převyšující 110 milionů korun. O 26 % se zvýšil i počet prošetřovaných případů a výrazně - o 40 % i počet prokázaných podvodů, které byly postoupeny k trestnímu stíhání. A v tomto trendu předávání většího počtu případů k trestnímu stíhání je připravena pokračovat.